Bilanț 2023

Ce, cum și cât în anul ce-a trecut

Dragi prieteni ai Muzeului Arta Lemnului,

La finalul poate celui mai de succes an din întreaga istorie a instituției noastre, în numele întregii echipe vreau să vă mulțumesc pentru susținerea, încurajările și aprecierile cu care ne-ați bucurat anul acesta. Suntem onorați și fericiți să fim continuatorii misiunii unui muzeu care, așa cum Ion Ștefureac spunea la 1910, "va fi o carte deschisă pentru toate timpurile și generațiile viitoare; va fi o carte care va trezi în noi conștiința unui trecut de cultură românească în țara noastră; va fi totodată și carte de îndrumare care ne va arăta unde au încetat înaintașii noștri, ca să știm apoi unde să începem noi...".

Însă lauda trebuie însoțită de dovezi, așa că și anul acesta, vă prezentăm mai jos Bilanțul MAL pe 2023.

În sălile de la parter și în mansardă am organizat anul acesta doisprezece expoziții temporare, cu 5 mai multe decât anul trecut: