Noile reglementări anti-Covid

Cum vizităm muzeul în următoarea perioadă?

Începând de luni, 25 octombrie, în contextul incidenței crescute la nivel național a cazurilor de Covid-19, se impun noi reglementări menite să limiteze răspândirea bolii. Ce înseamnă asta pentru accesul la muzeu?

Înseamnă că este obligatorie prezentarea certificatului verde (care atestă vaccinarea, trecerea prin boală sau testarea) pentru toţi cei care vizitează muzeul.

Masca de protecţie - purtată astfel încât să acopere nasul și gura - redevine obligatorie, în toate spaţiile publice, indiferent dacă sunt închise sau deschise. Așadar în timpul vizitei, fie că sunteți la interior sau în curtea noastră, trebuie să purtați masca. Excepție fac copiii cu vârsta mai mică de 5 ani.

Muzeul pune la dispoziție dezinfectant tuturor vizitatorilor, iar toți angajații poartă măști de protecție, pentru o vizită cât mai în siguranță.