TEMELIA - Artemisia Ignătescu

Data și ora evenimentului:

18 juillet 2024 - 18:00

Lansare de carte

Joi, 18 iulie, de la ora 18, Biblioteca Municipală Câmpulung Moldovenesc împreună cu Muzeul Arta Lemnului, Societatea Scriitorilor Bucovineni și Cenaclul literar-umoristic „Țara de Sus” vă invită pe peluza Restaurantului Parc, pentru lansarea celei mai recente cărți a unicei și inegalabilei doamne Artemisia Ignătescu, intitulate TEMELIA.

Cetățean de onoare a municipiului Câmpulung Moldovenesc, scriitoare și jurnalist, autoare a nenumărate articole de presă și cărți de memorialistică, dna Ignătescu a împlinit în luna martie 96 de ani!

„Nu scriu de dragul de a scrie, ci pentru ca să se știe de cei de azi și de cei de mâine, cum au fot vremurile din timpul meu”, mărturisește autoarea.

Evenimentul va fi moderat de dl. prof. dr. Neculai-Marcel Flocea. Vor mai avea intervenții stavrofora Dr. Gabriela Platon- Stareța M-rii Voroneț, stavrofora Elena Simionovici, scriitoarea Doina Cernica, din partea Societății Scriitorilor Bucovineni și scriitorul Constantin Tiron, din partea Cenaclul literar-umoristic „Țara de Sus”.

Momente artistice:
Andrei Bodnar - recital clape;
Iustina Horga și Grupul ,,Cununa Bucovinei"

Eveniment organizat cu sprijinul Restaurant Parc