Expoziții și evenimente

Bilanțul anului 2021 în cifre

În 2021, de la redeschiderea parțială a Muzeului ce a avut loc la 1 iunie, am primit peste 9300 de vizitatori, din care 174 de cetățeni străini.

Am organizat un total de 7 expoziții temporare:

1. MAL85 - un nou început - expoziție aniversară, la 85 de ani de la înființarea muzeului. "Întâmplări neștiute și personaje misterioase au condus la apariția în 1936 a Muzeului Județean Câmpulung."
  2. Cântecul pădurii - expoziție de fotografie de Laurențiu Sbiera. "Păsărilor din pădurile României li s-au închinat de-a lungul timpului cântece, poezii sau snoave. Codrul e plin de muzică și culoare, dar interpreții sunt de obicei nevăzuți".
  3. Bucovina Ultra Rocks - amplă manifestare a patosului competițional. Expoziție temporară de extrase din presă despre competițiile sportive la Câmpulung Moldovenesc, în deceniile '70 și '80.
  4. Plastic! o poveste fără sfârșit - Cât plastic «consumă» o familie într-o lună?
  5. Câmpulung Film Fest - expoziție temporară de artă plastică a colectivului de artiști bucureșteni Săfițicuminți
  6. Case de lemn din Bucovina - miniaturi de Johann Timko. "Intră în lumea magică a căsuțelor miniaturale și descoperă universul unei lumi apuse."
  7. Matrici și Martiri - expoziție de artă picturi, fotografii și instalații de Andrei Coca, parte a noului program expozițional "Artist sub 20"

Am pus în scenă 14 evenimente:

1. 8 martie - cu mama, la masă, la muzeu
  2. Ecologizare pe malul Moldovei
  3. Noaptea Muzeelor la Câmpulung Moldovenesc
  4. Bucovina Ultra Rocks vine la cină - "Peste 20 de alergători ai BUR au făcut o realimentare în curtea MAL"
  5. Lansare de carte "Cizmăria de lux" - de Marilena Toxin
  6. Mini-expoziție pop-up pe platoul orașului cu ocazia Bucovina Ultra Rocks
  7. Lansare de carte "Imperfect" - de Ramona Smereciuc
  8. Proiecții de film și ateliere în cadrul Câmpulung Film Fest
  9. Întâlniri ale cenaclului literar "Țara de sus"
  10. Prezentare de carte cu prof. dr. Daniel Hrenciuc