În atelierul lui Ion Maftei

Opera regretatului sculptor intră în conservare

Regretatul sculptor Ion Maftei a lăsat în urmă, în atelierul său din centrul orașului, o importantă colecție de lucrări de artă. De-a lungul lunii iulie, a fost o bucurie și o onoare pentru noi să le ajutăm pe doamnele prof. Viorica și arh. Ioana Maftei soția și fiica artistului, în eforturile dumnealor de a conserva patrimoniul.

Timp de două săptămâni, sub supravegherea familiei, colegul nostru, conservatorul Juravle Ioan, a efectuat intervenții de desprăfuire și tratament cu substanțe biocide la statuile de lemn din atelier și le-a pregătit pentru o ședință foto...

🥁

... care va sta la baza viitoarei expoziții-retrospectivă de autor ION MAFTEI, ce ne propunem să o vernisăm la 1 iunie 2023!

Proiectarea expoziției va fi realizată în strânsă colaborare cu Ioana Maftei, arhitectă stabilită în Finlanda și ne dorim a fi cea mai cuprinzătoare etalare a vieții și operei sculptorului făcută vreodată la Muzeul Arta Lemnului.

Plus d'images

Cliquez sur n'importe quelle image pour l'agrandir