Chipuri de bucovineni

Data și ora evenimentului:

24 iunie 2022 - 17:00

Ediția de Sânziene

🎊Vineri, pe 24 iunie, se suprapun sărbătorile!🎊

🌻 Sânzienele, Ziua internațională a iei și Nașterea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, toate vor fi celebrate la Muzeului Arta Lemnului, printr-o nouă ediție a campaniei de fotografie publică CHIPURI DE BUCOVINENI, susținută de Ovidiu Ștefeligă, de la ora 15 la 21, în aer liber, în Grădina MAL!

🌻Vino îmbrăcat tradițional, în ie sau cameșă și fă-ți portretul începutului de vară!

🌻BONUS: vineri, toți cei îmbrăcați tradițional au acces gratuit în expozițiile muzeului!

🌻EXTRA: copiii Ansamblului Gura Izvorului din Vatra Moldoviței, conduși de dna prof. Ilaria Pușcă vor aduce în curtea muzeului, de la ora 18, un spectacol dedicat Sânzienelor, florilor și frumuseții verii, un program de jocuri arhaice de copii intitulate „La gioacî, pi Prund, mai câtri sarî”!

🌦 Atenție: în caz de vreme nefavorabilă, sesiunea foto și spectacolul se vor reprogama!