MAL88

Data și ora evenimentului:

01 iunie 2024 - 18:00

1 iunie - Ziua Muzeului Arta Lemnului

Pe 1 iunie, Muzeul Arta Lemnului aniversează 88 de ani de existență.
Vă invităm de la ora 10 la 21, cu intrare gratuită!

Fondat în prima zi de vară a anului 1936, Muzeul Județului Câmpulung, așa cum se numea când și-a început existența, s-a consacrat în aproape un secol de existență colectării, prezervării și valorificării bunurilor culturale din spațiul etnografic al fostului Ocol al Câmpulungului și, prin activitatea neîntreruptă, a devenit cea mai importantă instituție de cultură a municipiului Câmpulung Moldovenesc.

Vă propunem, ca în fiecare an, un program special:

1 iunie - ora 11,
Platoul Central - Atelier de ceramică cu Ana Georgescu - Mărgelușa, în parteneriat cu Restaurant Parc

1 iunie - ora 18, MAL - vernisajul expoziției temporare „Cu adevărat, astfel îmi amintesc pădurea” de Sașa Liviu Stoianovici, cu sprijinul Restaurant Parc

2 iunie - ora 12, Grădina MAL - lansare de carte „Întâlniri de suflet. Mărturisiri” a doamnei prof. dr. Angela Paveliuc Olariu, directoare a Muzeului Arta Lemnului între 1964-1968.