click pe imagine pentru zoom poți naviga și din tastele stânga / dreapta

apasă pe imagine pentru zoom
Montarea statuii "Dragoș Vodă și zimbrul"
Sub zeci de priviri curioase, ucenicii maestrului Ion Jalea asamblează piesele monumentului statuar.
Monumentul statuar „Dragoș Vodă și Zimbrul” a fost realizat din bronz de către sculptorul Ion Jalea (1887-1983), fiind amplasat în piața centrală din Câmpulung Moldovenesc, lângă noua clădire a Casei de Cultură. A fost dezvelit în anul 1978.
Monumentul îl reprezintă pe domnitorul Dragoș Vodă, descălecătorul Moldovei, călare pe un cal și cu un buzdugan în mână cu care intenționează să lovească un zimbru care-l atacă. El are următoarele dimensiuni: lungime - 7,10 m, lățime - 2,35 m și înălțime - 4,06 m.
Soclul statuii este din beton placat cu travertin, având următoarele dimensiuni: lungime - 6,95 m, lățime - 2 m și înălțime - 3,15 m. Pe soclul statuii se află inscripția I.Jalea 1978. (Sursa: Wikipedia)
Descoperă mediateca
Descoperă alte elemente din mediatecă:
Vasile Budacă
1972, Sadova
Vasile Budacă, la lucru
Port popular bucovinean
Port popular bucovinean, înainte de Primul Război Mondial
Gara Frasin
1898, Frasin
Gara Frasin (Frassin), la 1898
Gruss aus Bukowina - Putnathal
1918, Valea Putnei
Salutări din Bucovina - Valea Putnei
Uzina electrică
1941, Câmpulung Moldovenesc
Uzina electrică a orașului
După o vânătoare regală
1938, Valea Putnei
Pe peluza Castelului regal de vânătoare din Poiana Ițcani, cu cerbul-t [...]