Albumul Ion Ștefureac - teaser video

Acum mai bine de un secol, un album cu desene tehnice inspirate din motivele populare ale ocolului Câmpulungului, câștiga premii în expoziții, de la București la Viena și atrăgea atenția însuși marelui istoric Nicolae Iorga.

Urmașii autorului (familiile Ștefureac și Scripcariu), a etnologului vizionar Ion Ștefureac, "protopărinte" a Muzeului Arta Lemnului și pionier al etnografiei bucovinene, l-au donat anul acesta muzeului. L-au readus acasă, după mai bine de un secol.La 1 iunie, în cadrul expoziției temporare Muzeul Arta Lemnului la 85 de ani - un nou început veți putea admira frumusețea răpitoare a acestui punct zero din istoria Muzeului Arta Lemnului, rezultatul muncii unui vizionar: profesor, etnograf, arhitect Ion Ștefureac.

Muzeul Arta Lemnului sărbătorește la 1 iunie optzeci și cinci de ani de la înființare! Vom sărbători cu 6 zile de evenimente speciale, lansări, concerte și conferințe.