PROGRAM 2 IUNIE

Sărbătorim 85 de ani de la înființarea muzeului și redeschiderea parțială după 2 ani de zile de la debutul lucrărilor de renovare ale imobilului!

Program MAL 1-6 iunie | Foto: MAL

În funcție de vreme, programul se adaptează la interiorul clădirii, cu limitarea numărului de participanți în funcție de capacitatea imobilului și a restricțiilor în vigoare.

ACCESUL ESTE GRATUIT ÎN PERIOADA 1-6 IUNIE

Pentru că sărbătorim 85 de ani de la înființare, PROGRAMUL în perioada 1-6 iunie este special, după cum urmează:

MIERCURI, 2 IUNIE

12:00 - Deschidem expoziția temporară "MAL 85 - un nou început"

16:00 - Ateliere și demonstrații ale meșterilor populari

16:30 - Deschidem "Galeria donatorilor" la mansarda muzeului

17:00 - Simpozion științific - prima parte

19:30 - Concert live de muzică folclorică, grupul vocal de copii FLOARE DE COLȚ, condus de prof. Liviu Boșneag

Concert live de muzică folclorică, grupul vocal-instrumental PIATRA ȘOIMULUI, condus de Virgil Macovei

PROGRAM SIMPOZION ȘTIINȚIFIC - MIERCURI, 2 IUNIE, ora 17 - Mansarda MAL

1. Dr. Angela Paveliuc Olariu
  2. Prof. Petru Ciocan – „Civilizația lemnului”
  3. Prof. Ioan Filipciuc – „Eduard Fischer – Dr. Honoris Causa???
  4. Prof. Ioan Popoiu – „Unirea Bucovinei cu România”
  5. Muzeograf Ion Grămadă – „O viață de colecționar”
  6. Pr. Prof. Dr. Bogdan Chiriluță – „Materialele de lucru–rezultat și încununare a cercetării”
  7. Pr. Paroh Teodor Giosan – „Salvarea patrimoniului cultural – datorie sacră”