PROGRAM 3 IUNIE

Sărbătorim 85 de ani de la înființarea muzeului și redeschiderea parțială după 2 ani de zile de la debutul lucrărilor de renovare ale imobilului!

Program MAL 1-6 iunie | Foto: MAL

În funcție de vreme, programul se adaptează la interiorul clădirii, cu limitarea numărului de participanți în funcție de capacitatea imobilului și a restricțiilor în vigoare.

ACCESUL ESTE GRATUIT ÎN PERIOADA 1-6 IUNIE

Pentru că sărbătorim 85 de ani de la înființare, PROGRAMUL în perioada 1-6 iunie este special, după cum urmează:

JOI, 3 IUNIE

12:00 - Deschidem expoziția temporară "MAL 85 - Un nou început"

17:00 - Simpozion științific - a doua parte

19:30 - Spectacol live de muzică folclorică, PLAIURILE POJORÂTEI, ansamblu folcloric de dans îndrumat de Gheorghe Străjer

Concert live de muzică folclorică, grupul vocal-instrumental FLORILE RARĂULUI, grup vocal de copii îndrumațI de dna Geta Zbranca

Concert live de muzică folclorică, solista Geta Zbranca

PARTICIPANȚI LA SIMPOZIONUL ȘTIINȚIFIC:

1. Prof. Dr. Ion Barbu – „Proiecte vechi și noi la Muzeul Arta Lemnului”
  2. Lector Univ. Dr. Cătălina Barbu – „200 de ani de schimbări în pădurile Bucovinei”
  3. Prof. Mircea Romaga – „Personalitatea lui Ioan Pâșlea”