click on the image to zoom click on the image to zoom

click on the image to zoom
Montarea statuii "Dragoș Vodă și zimbrul"
Sub zeci de priviri curioase, ucenicii maestrului Ion Jalea asamblează piesele monumentului statuar.
Monumentul statuar „Dragoș Vodă și Zimbrul” a fost realizat din bronz de către sculptorul Ion Jalea (1887-1983), fiind amplasat în piața centrală din Câmpulung Moldovenesc, lângă noua clădire a Casei de Cultură. A fost dezvelit în anul 1978.
Monumentul îl reprezintă pe domnitorul Dragoș Vodă, descălecătorul Moldovei, călare pe un cal și cu un buzdugan în mână cu care intenționează să lovească un zimbru care-l atacă. El are următoarele dimensiuni: lungime - 7,10 m, lățime - 2,35 m și înălțime - 4,06 m.
Soclul statuii este din beton placat cu travertin, având următoarele dimensiuni: lungime - 6,95 m, lățime - 2 m și înălțime - 3,15 m. Pe soclul statuii se află inscripția I.Jalea 1978. (Sursa: Wikipedia)
Explore the archive
Discover other elements in the media library:
Child in front of the artesian well in the Adalbert Weczera pool
1939, Câmpulung Moldovenesc
Child in front of the artesian well in the Adalbert Weczera pool
Hunters from Câmpulung
Câmpulung Moldovenesc
Hunters from Câmpulung in the years before the First World War
Câmpulung Moldovenesc, 1929
1929, Câmpulung Moldovenesc
Câmpulung Moldovenesc, 1929
Dry hay in Brodina
Brodina
Dry hay in Brodina
Profesorul Grațian Jucan
1973, Câmpulung Moldovenesc
Distinsul profesor Grațian Jucan, dascălul multor generații de liceeni [...]
Traditional attire
Câmpulung Moldovenesc
Traditional attire