Bilanț 2023

Ce, cum și cât în anul ce-a trecut

Dragi prieteni ai Muzeului Arta Lemnului,

La finalul poate celui mai de succes an din întreaga istorie a instituției noastre, în numele întregii echipe vreau să vă mulțumesc pentru susținerea, încurajările și aprecierile cu care ne-ați bucurat anul acesta. Suntem onorați și fericiți să fim continuatorii misiunii unui muzeu care, așa cum Ion Ștefureac spunea la 1910, "va fi o carte deschisă pentru toate timpurile și generațiile viitoare; va fi o carte care va trezi în noi conștiința unui trecut de cultură românească în țara noastră; va fi totodată și carte de îndrumare care ne va arăta unde au încetat înaintașii noștri, ca să știm apoi unde să începem noi...".

Însă lauda trebuie însoțită de dovezi, așa că și anul acesta, vă prezentăm mai jos Bilanțul MAL pe 2023.

În sălile de la parter și în mansardă am organizat anul acesta douăsprezece expoziții temporare, cu 5 mai multe decât anul trecut:

- Oamenii satelor - expoziție foto de Patricia Marina Toma

- Granița în raniță - expoziție multimedia de Anca Ioana M.

- Dascăl și artist 1 - expoziție de artă plastică a colectivului profesorilor de artă Suceava

- Retrospectiva Vasile Hutopilă - expoziție de artă plastică

- Zăbrenice și ștergare din Colecția Ioan Țugui - expoziție de textile

- Amintirile de mâine - expoziție de artă plastică și film de animație de Mélody Boulissière

- ...de pe la noi - expoziție de artă plastică de Gh. Istrati

- Dascăl și artist 2 - expoziție de artă plastică a colectivului profesorilor de artă Suceava

- Spiritul pădurii - expoziție de artă plastică de Cristina Hreamătă Macoveiciuc și Petra Rusu

- ROMLAG 1945-1965 - expoziție marca Muzeul Ororilor Comunismului din România

- Refugiu - expoziție foto de Mihnea Tăutu

- Cade alba nea peste viața mea - expoziție de grafică de Aida Șușter-Boțan

Douăzeci și unu de evenimente au avut loc în decursul anului. De la Zilele Culturii Evreiești sau Festivalul Bucovinean al Științei până la lansări de carte, concerte și ateliere de pictură sau teatru improvizațional, am încercat să diversificăm oferta de produse culturale conexe menite să complementeze oferta expozițională.

Echipa MAL a avut cinci participări în cadrul unor simpozioane sau conferințe:

- Sesiunea Internațională de Comunicări Științifice ,,ACTA MOLDAVIAE MERIDIONALIS" în cadrul căreia conservatorul Ioan Juravle a prezentat lucrarea „Lăzi de zestre din colecția M.A.L. Aspecte ale conservării preventive” - Muzeul Județean ,,Ștefan cel Mare", Vaslui

- Seminarul „ASTRA Multicultural. Memorie, integrare, adaptabilitate” în cadrul căreia muzeografa Maria Ulian a făcut prezentarea „Ștergarele - de la decorarea interioarelor țărănești la colecție muzeală”, Muzeul Astra, Sibiu

- Conferința internațională "...and ACTION! Museums in the Climate Crisis", organizată de Network of European Museum Organisations / NEMO - Lahti, Finlanda, a participat managerul Bogdan Stamatin

- Conferința națională a managerilor culturali, organizată de Institutul Național de Cercetare și Formare Culturală - București, a participat managerul Bogdan Stamatin

Până la 31 decembrie am realizat încasări de 106608 de mii de lei, cu peste 65000 de lei mai mult decât în 2022! Iar asta grație celor peste 22300 de vizitatori (din care 3784 au beneficiat de gratuitate)!

Am avut peste 30 de apariții în massmedia națională și anul acesta, în premieră, la MAL se derulează primul proiect cu finanțare europeană la care Muzeul nostru participă începând cu toamna 2023: European Tourism Sustainability Monitoring 2030 - Monitorizarea sustenabilității turismului european pentru 2030.

Mulțumim pentru sprijin tuturor colaboratorilor, voluntarilor, colegilor din Primăria Municipiului Câmpulung Moldovenesc, domnului primar Mihăiță Negură, și nu în ultimul rând, dumneavoastră, prietenilor Muzeului Arta Lemnului!

Un 2024 cu pace și bucurii!

Bogdan Stamatin
manager Muzeul Arta Lemnului